Hamilelikte Koronavirüs (COVID-19)

Hamilelikte Koronavirüs (COVID-19)

Hamilelikte koronavirüs salgın döneminde en çok merak edilen konulardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Biz de sizler için hamilelikte koronavirüs ile ilgili bilinmesi gerekenleri derledik:

Koronavirüs ilk ortaya çıktığı Aralık 2019 döneminden bu yana anne karnında anneden bebeğe geçtiğine dair bir vaka bildirilmemiş, şu ana kadar elde edilen bilgiler üzerinden değerlendirildiğinde hamilelerin diğer insanlara göre daha riskli olarak değerlendirilmemektedir. Şu an için Koronavirüs özelinde hamileler riskli grupta diye kesin bir ifade kullanmasak bile gebelikte bağışıklık genel olarak baskılandığı için özellikle grip, influenza ve diğer enfeksiyon kaynaklı hastalıklarda hamileler risk grubunda yer almaktadır. Örneğin anne adayları için influenza virüsü çok tehlikelidir. Koronavirüs için henüz böyle kesin bir bilgi bulunmuyor. Mevcut bilgilere bakıldığında da hamilelerde bir risk artışı görülmüyor. Ayrıca bu dönem içinde salgın var olduğu ülkelerde doğum sonrası bebeklerde koronavirüs tanısı bulunmuyor.

Hamilelikte Koronavirüs Anneden Bebeğe Geçer mi?

Anneden bebeğe geçmesi olasılık dahilindedir, fakat bugüne kadar böyle bir vaka bildirilmemiştir. Ancak daha önceki salgınlardan sorumlu olan SARS-CoV, MERS-CoV gibi diğer corona virüs ailesi üyelerinin gebelikte ciddi komplikasyonlara yol açtığı kanıtlanmıştır. Bu sebeple yine de tedbirli davranmak ve tüm hijyen kurallarına hassasiyetle uymak gereklidir.

Hamilelikte Koronavirüs’ten Nasıl Korunmalıyız? 

En başta önemli olan temel hijyen kurallarına uyulmasıdır. Sağlıklı ve dikkatli beslenme, temel ve kişisel hijyen kurallarına hassasiyetle uymak ve riskli ortamlardan kaçınmak hamileler için çok çok önemlidir. Özellikle bu dönemde kapalı ve havasız ortamlarda bulunmamak, mümkünse toplu taşıma araçlarında dikkat etmek, mecbur kalmadıkça hastane gibi ortamlarda bulunmamaları gerekmektedir.

Hamilelikte Koronavirüs Önlemleri Nelerdir?

 • Bulundukları ortam sık sık havalandırılmalı,
 • Mecbur kalmadıkça dışarıya çıkılmamalı,
 • Mecbur kalmadıkça toplu taşıma araçları kullanılmamalı,
 • Eller sık sık ve hijyene uygu şekilde yıkanmalı,
 • Kişisel eşyalar ortak kullanılmamalı (havlu, cep telefonu, kalem, bardak, tabak, çatal vb.)
 • Düzenli ve sağlıklı beslenmek ihmal edilmemeli,
 • Günde en az 2 litre su içilmeli,
 • Yabancı materyallerle temas sonrası elleri yıkanana kadar ağız, burun ve gözlere temas edilmemeli,
 • Bağışıklık sistemi güçlendirilmeli,
 • Grip, nezle gibi hastalık görülen, ateş, öksürük gibi belirtiler gösteren kişilerden uzak durulmalı,
 • Mümkünse sarılmak, el sıkışmak gibi temaslardan kaçınmalı,
 • İçeride ve dışarıda çevredeki insanlarla en az 1 metre mesafeyi korumalı,
 • Kalabalık ortamlara mümkün olduğunca girmemeli, böyle ortamlarda bulunması gerekirse virüs koruyucu nitelikte maske takmalı,
 • Gerekmedikçe seyahat etmemeli, özellikle uçak ile yurtdışı yolculuk yapmamalı,
 • Sosyal aktivitelere katılım ertelenmeli,

Koronavirüs salgınında şu zamana kadar erken doğum yapan bir iki vaka bildirildi. Ancak bunun kesin nedeninin virüs olduğunun netleşmediği, anneye hızlıca tedavi uygulanması için doğumun erken yaptırılmış olması olasılığının yüksek olduğu vurgulanmıştır. Ayrıca doğum yapan annenin sütünden de bebeğe virüsün bulaştığına dair bir vaka bildirimi olmamıştır. Virüs taşıyan ve emzirme döneminde olan annelerin sütünde de virüs tespit edilmedi. Bu sebeple emzirmeden çekinmemek gerekiyor. Çünkü emzirmek bebeğin bağışıklığı için çok önemlidir. Eğer ki öksürük, ateş, nefes darlığı ve vücutta kırgınlık gibi belirtiler varsa anne adaylarının hiç gecikmeden bir sağlık kuruluşuna başvurması çok önemli ve elzemdir.

Gebelik, Doğum ve Emzirme döneminde Koronavirüs ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular (Bu bölüm Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre hazırlanmıştır.)

Gebe kadınlar COVID-19 nedeni ile daha yüksek risk altında mıdır?

Koronavirüs enfeksiyonunun hamile kadınlar üzerindeki etkilerini anlamak için araştırmalar devam etmektedir. Veriler sınırlıdır, ancak şu anda genel popülasyondan daha ağır hastalık riski altında olduklarına dair bir kanıt bulunmamaktadır.
Bununla birlikte, vücutlarındaki ve bağışıklık sistemlerindeki değişiklikler nedeniyle, hamile kadınların bazı solunum yolu enfeksiyonlarından kötü şekilde etkilenebileceğini biliyoruz. Bu nedenle, kendilerini Koronavirüse karşı korumak için önlemler almaları ve olası semptomları (ateş, öksürük veya nefes almada zorluk dahil) sağlık uzmanlarına bildirmeleri önemlidir.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), daha fazla kanıt elde edildikçe bilgilerini ve tavsiyelerini güncellemeye devam edecektir.

Hamileyim. Kendimi Koronavirüse karşı nasıl koruyabilirim?

Gebe kadınlar, Koronavirüs enfeksiyonunu önlemek için aynı önlemleri almalıdır.
– Ellerinizi sık sık alkol bazlı el ovma veya sabun ve su ile yıkayın.
– Kendinizle başkaları arasında en az 1.8 mt mesafe bırakın.
– Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
– Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu dirseğiniz ile ya da herhangi bir mendi ile kapatın yani Solunum hijyeni uygulayın. Ardından kullandığınız mendili hemen atın.
– Ateş, öksürük veya nefes almakta güçlük çekiyorsanız, derhal tıbbi yardım alın. Bir sağlık kuruluşuna gitmeden önce arayın ve yerel sağlık kurumunuzun talimatlarını izleyin.
– Hamile kadınlar ve Koronavirüs’ten etkilenenler de dahil olmak üzere yakın zamanda doğum yapmış kadınlar rutin kontrol randevularını ihmal etmemelidir.

Hamile kadınlar Koronavirüs için test yaptırmalı mı?

Test protokolleri ve uygunluk yaşadığınız yere göre değişir.
Bununla birlikte, DSÖ tavsiyeleri, Koronavirüs semptomları olan hamile kadınlara test için öncelik verilmelidir. Eğer enfekte olmuşlarsa özel bakıma ihtiyaçları olabilir.

Koronavirüs bir kadından doğmamış veya yeni doğmuş bebeğine geçebilir mi?

Koronavirüs olan hamile bir kadının hamilelik veya doğum sırasında virüsü fetüsüne veya bebeğine geçirip geçiremeyeceğini hala bilmiyoruz. Bugüne kadar, virüs amniyotik sıvı veya anne sütü örneklerinde bulunmamıştır

Hamilelik ve doğum sırasında ne gibi bakımlar yapılmalıdır?

Koronavirüs enfeksiyonları doğrulanmış veya şüphelenilenler de dahil olmak üzere tüm hamile kadınlar, doğumdan önce, doğum sırasında ve sonrasında kaliteli bakım alma hakkına sahiptir. Buna doğum öncesi, yenidoğan, doğum sonrası ve zihinsel sağlık hizmetleri dahildir.
Güvenli ve olumlu bir doğum deneyimi şunları içerir:
– Saygı ve haysiyetle muamele görmek,
– Doğum sırasında annenin tercih etmesi halinde bir refakatçinin bulunması,
– Doğum personeli tarafından açık iletişim,
– Uygun ağrı kesici stratejilerinin uygulanması,
– Mümkün olan yerlerde doğumda hareketlilik ve tercih edilen doğum pozisyonu uygulanması
Koronavirüs’ten şüphelenilir veya onaylanırsa, sağlık çalışanları kendilerine ve başkalarına enfeksiyon riskini azaltmak için uygun koruyucu kıyafetler de dahil olmak üzere uygun önlemleri almalıdır.

Koronavirüs olduğundan şüphelenilen veya teyit edilen hamile kadınlar sezaryen ile doğum yapabilir mi?

Hayır. DSÖ’nün tavsiyesi sezaryen ameliyatlarının yalnızca tıbbi gerekçelerle yapılması gerektiğidir.
Doğum şekli bireyselleştirilmeli ve bir kadının obstetric (doğuma ilişkin) endikasyonlarla birlikte tercihlerine dayanmalıdır.

Koronavirüs olan kadınlar emzirebilir mi?

Evet. Koronavirüs olan kadınlar bunu yapmak isterse emzirebilirler.

Emziren anneler nelere dikkat etmeliler?

– Mümkünse maske takarak beslenme sırasında solunum hijyeni uygulayın,
– Bebeğe dokunmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın,
– İyi solunum hijyeni ile güvenle emzirin,
– Yenidoğan bebeğiniz ile ten teması kurmaya özen gösterin,
– Odanızı bebeğinizle paylaşın.
Bebeğinize dokunmadan önce ve sonra ellerinizi yıkamalı ve tüm yüzeyleri temiz tutmalısınız. Dokunduğunuz yüzeyleri rutin olarak temizleyin ve dezenfekte edin.

Koronavirüs varsa yeni doğan bebeğime dokunabilir ve tutabilir miyim?

Evet. Yakın temas ve erken emzirme bebeğin gelişmesine yardımcı olur.

Koronavirüsüm var ve bebeğimi doğrudan emzirecek kadar iyi hissetmiyorum. Ne yapabilirim?

Koronavirüs veya diğer komplikasyonlar nedeniyle bebeğinizi emzirecek kadar iyi değilseniz, bebeğinize içinize sinecek ve hekiminizin önerdiği şekilde anne sütü verdiğinizden emin olmalısınız.

Bebeğinizi hangi yöntemler ile besleyebilirsiniz?

– Sütünüzü sağarak bebeğinize verebilirsiniz.
– Relaktasyon yöntemi
– Donör anne (süt anne) sütü.