Halluks Valgus Nedir?

Halluks Valgus Nedir?

Halluks Valgus, normal hayatı etkileyecek kadar ağrıya neden olan, moda ayakkabı kullanımını zorlaştıran ve hayat kalitesini düşüren bir olgudur. Genç ve erişkin yaşta şikayete neden olabilmekle beraber ayırt edilmesinde fayda vardır, zira neden sonuç ilişkisi ve tedavi opsiyonları farklıdır. Ucu dar modern ayakkabı kullanımı en çok rastlanılan neden iken romatizmal hastalıklar, genel bağ gevşekliği, travma da halluks valgusa neden olabilmektedir.

Halluks Valgus Hangi Şikayetlere Yol Açar?

Rahat ayakkabı giyememek, uzun süre ayakta kalmak ve uzun yol yürüyememek ile başparmak iç yan, alt ve 2 parmak altında ağrı en sık rastlanılan şikayetlerdir. Nadiren nasırlaşma, ikinci parmağın başparmak üzerine çıkması ve parmaklarda çekiç deformitesi mümkündür.

Halluks Valgus değerlendirilmesinde hastanın şikayeti en önemli olaydır. Uzun süre ayakta kalamama ve yürüyememe, rahat ayakkabı bulamama, gece ağrıları en sık belirtilen şikayetlerdir. Doktorunuz şikayetlerinizi dinledikten sonra muayenede çıplak ayak ile normal, parmaklarınızın üstünde ve topukta yürütecek, ayağınızın genel görünümünü, nasır olup olmadığına bakacak, ağrılı noktaları tespit edecektir. Standartlara uygun çekilmiş basarak ayak filmi sonrası röntgen üzerinde açılar ölçülecektir.

Halluks Valgusun Tedavisi

Rahat, ucu geniş ve derin ayakkabı seçimi çok önemlidir. Parmak arası makara ve gece atelleri denenebilir. Uzun süre kullanılmayacak ayakkabılar genişletici ile geniş tutulabilir. Cevabı hastadan hastaya göre değişmektedir. Düz tabanlık varsa özel yapım tabanlık fayda sağlayabilir.

Buna rağmen şikayetler devam ederse cerrahi son opsiyondur. Hastanın beklentileri önemli olmakla birlikte hayat kalitesi ve spor yapabilmek ameliyat kararı öncesi önemli konulardır. Kozmetik nedenlerden dolayı ameliyatı önermiyoruz. Cerrahi, hasta açısından zor bir karardır. Ameliyat sonrası ayak 6 hafta alçıda olup bu süre zarfında üzerine basılmasına izin verilmemektedir. Medikal tedavinin fayda sağlamadığı durumlarda, şikayetleri belirgin olan hastalar ameliyat sonrası %85 çok memnun kalmaktadırlar.