Bacaklarda Atardamar Tıkanıklığı

Bacaklarda Atardamar Tıkanıklığı

Kendini gösteren bir rahatsızlık olan pek çok sebebe bağlı gelişebilir. Tıkanıklığın olduğu yerin alt tarafında dokular yeteri kadar beslenmediğinden dolayı hastalarda acı, ağrı ve kramp gibi belirtiler ile kendini gösterir. İlerlediğinde ayaklarda yara ve kangren riski oluşturabilmektedir. Ayrıca kalp krizi, inme gibi ciddi sonuçlar da doğurabilmektedir. Hastalığın erken teşhis edilmesi çok önemlidir.

Belirtileri Nelerdir?

Bir diğer adı ile periferik damar tıkanıklığı olan atardamar tıkanıklığı hastalığının belirtisi olarak ilk bulgular yürümek ya da efor sarf ettikten sonra aniden ortaya çıkan bacak ağrısıdır.  Dinlenmekle geçer ancak belirli bir süre hareket ettikten sonra tekrar kendini gösterir. Bu ağrılar 5 dakika kadar durduktan sonra yavaş yavaş geçer.  Hastalığın ilerlediği durumlarda gece saatlerinde görülen ağrı gündüz de görülmeye başlar. 

Nasıl Konulur?

Bacak ve kolların kan basıncı ölçülmesi hastaya kesin tanı koyulmasında fayda sağlar. 

Tedavisi

Tedavi yönteminin belirlenmesindeki en önemli unsur hastalığın şiddeti ve ne derecede ilerlediğidir. 

Bypass, sempatektomi ya da ampütasyon gibi tedavilerin gerekliliğini hastalığın seyri belirlemektedir. En sık tercih edilen stent ve balon anjiyoplasti yöntemi ile damardaki tıkanıklığın açılması işlemidir.