Bacaklarda Atardamar Tıkanıklığı

Bacaklarda Atardamar Tıkanıklığı

Bacaklarda atar damar tıkanıklığı kronik ya da akut olarak gelişebilir. Tıkanmanın meydana geldiği yer ve tıkanan damar büyüklüğüne göre bazı zamanlarda belirti gösterirken bazen de belirti göstermeyebilir. Ayak ve bacaklara giden kan miktarının azalması ile kendini gösteren bir rahatsızlık olan bacaklarda atardamar tıkanıklığı pek çok sebebe bağlı gelişebilir. Tıkanıklığın olduğu yerin alt tarafında dokular yeteri kadar beslenmediğinden dolayı hastalarda acı, ağrı ve kramp gibi belirtiler ile kendini gösterir. İlerlediğinde ayaklarda yara ve kangren riski oluşturabilmektedir. Ayrıca kalp krizi, inme gibi ciddi sonuçlar da doğurabilmektedir. Hastalığın erken teşhis edilmesi çok önemlidir.

Bacaklarda Atardamar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Bir diğer adı ile periferik damar tıkanıklığı olan atardamar tıkanıklığı hastalığının belirtisi olarak ilk bulgular yürümek ya da efor sarf ettikten sonra aniden ortaya çıkan bacak ağrısıdır. Bu ağrı genel olarak yanma ve bacağa bıçak saplanır şekilde olduğu bilinir. Dinlenmekle geçer ancak belirli bir süre hareket ettikten sonra tekrar kendini gösterir. Bunun yanı sıra bacaklarda damar tıkanıklığı belirtileri arasında en fazla görülen belirti baldır, uyluk ve kalça gibi yerlere gelen ani ağrıdır. Bu ağrılar 5 dakika kadar durduktan sonra yavaş yavaş geçer. Ağrılar gece olduğu zaman artarken gündüz daha azaldığı görülür. Hastalığın ilerlediği durumlarda gece saatlerinde görülen ağrı gündüz de görülmeye başlar. 

Tanı Nasıl Konulur?

İlk önce hastanın şikayetine göre ve özgeçmişine göre bir değerlendirme yapılır. Hastalığa neden olabilecek diğer hastalıkların olup olmadığı ve ailesel faktörler değerlendirilir. Hastadan anamnez alındıktan sonra hastalığa dair net bilgiler elde edilir. Genel olarak ayak bileği içerisinde damarlar ve diz kapağı arkasına yapılan nabız muayenesi ile önemli sonuçlar elde edilir. Bacak ve kolların kan basıncı ölçülmesi hastaya kesin tanı koyulmasında fayda sağlar. Bu aşamada doppler ultrasonografi kullanılır. Diğer tanı yöntemleri ise yürüme analizi (koşu bandında yürütme) ile ağrı değerlendirmesi, Manyetik Rezonans (MR), Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve anjiyografi olarak sıralanabilir.

Bacaklarda Atardamar Tıkanıklığı Tedavisi

Tedavi yönteminin belirlenmesindeki en önemli unsur hastalığın şiddeti ve ne derecede ilerlediğidir. İnsan hayatının kalitesini oldukça olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olan bacaklarda atardamar tıkanıklığı erken dönemde tespit edildiği zaman kişinin gündelik yaşamına dönmesi daha kısa bir süre alır.

Damar tıkanıklığı görülen kişi sigara kullanıyorsa mutlaka bırakmalıdır. İlaç desteği ve sağlıklı beslenme, egzersiz gibi yaşam tarzında yapılan değişiklikler bir fayda sağlamadığı takdirde tedavi yollarında yeni seçeneklere başvurulur. Balon anjiyoplasti ve stent uygulaması gibi işlemlerin yanı sıra cerrahi yöntemlere de başvurulabilmektedir.

Bypass, sempatektomi ya da ampütasyon gibi tedavilerin gerekliliğini hastalığın seyri belirlemektedir. En sık tercih edilen stent ve balon anjiyoplasti yöntemi ile damardaki tıkanıklığın açılması işlemidir. Genellikle olumlu sonuçlar veren bu işlemlerde kullanılan ilaç kaplı balonlar ve kırılmaya karşı direnç gösteren nitinol stentler gelişmiş tedavi yöntemleridir.