Mide Botoksu ile Ameliyatsız Zayıflama

Mide Botoksu ile Ameliyatsız Zayıflama

Mide botoksu ile ameliyatsız zayıflamak mümkün. Peki nasıl? Bu yazımızda sizler için Mide botoksu ile ilgili tüm merak edilen soruları cevapladık.

Mide Botoksu nedir?

Mideye Botilinum toksin (botoks) uygulanması endoskopik yöntem ile midenin belirli bölgelerine enjekte edilmesi esasına dayanan kısmen yeni bir kilo verdirme yöntemidir. Bu yöntemde mide kaslarının kasılması sınırlandırılarak mide kasları zayıflatılır ve hastada iştah kaybı meydana gelir.

Mide Botoksu nasıl uygulanır?

Endoskopi ünitesinde yüzeyel sedasyon eşliğinde mide içerisine farklı noktalardan botoks enjeksiyonu uygulanır. İşlem öncesi detaylı hazırlığa gerek yoktur. Yapılan çalışmalarda sadece antrum yerine fundus veya korpus dahil geniş alan ve çoklu enjeksiyonların (> 10) kilo kaybı ile olumlu ilişkisi olduğu gösterilmiştir. Botoks uygulamasında belirgin bir yan etki ve komplikasyon gelişme oranı son derece düşük olup, oldukça güvenli bir işlem olarak kabul edilmektedir. İşlem sonrası hasta günlük hayatına hemen dönmektedir.

Kimlere uygulanabilir?

Mide botoksu kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir cerrahi müdahale içermez. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ancak ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksu uygulaması istenilen faydayı sağlamayabilir.

Bu noktada fazla kilo sahibi olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar uygulama yapılabilecek olan hasta grubunu oluşturur.

Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun medikal tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

Yan etkileri var mı?

Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmakta olup ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoks uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır.

İşlemin kilo verdirme başarısı nedir?

Hastaların toplam ağırlığının %10-15 kadarını 3-6 aylık süre içinde kaybetmesi beklenir. Verilen kilo miktarı; yaş, metabolizma hızı ve yapılan egzersiz sıklığına göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Mide botoksu da dahil olmak üzere hiç bir yöntemin kilo verdirmede %100 başarılı olamayabilir. Mide botoksunun iştahı azaltıcı etkisi olduğu ve diyete yardımcı olduğu bilinmekle beraber, botoks uygulaması sonrası yüksek karbonhidratla beslenen hastalarda başarısız olma ihtimali de mevcuttur. İşlem sonrasında diyetisyen ile düzenli ve sağlıklı beslenme şarttır.

İşlemi uygulama süresi nedir, hastanede yatmak gerekli midir?

Cerrahi bir işlem içermemektedir, tamamen endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan bir işlemdir. İşlem uygulama süresi 20 dakikadır. Hastalar, işlem esnasında anestezi hekimi eşliğinde uyutulur. İşlem sonrası 1-2 saatlik müşahede sonrasında taburcu edilmektedir.

İşlemin kalıcılık, etki süresi ne kadardır?

Mide botoksunda kullanılan ilacın tüm etkisinin 4-6 ay içinde vücuttan tamamen silindiği bilinmektedir.

İşlem sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir. Mutlaka diyetisyen kontrolünde beslenmelerine devam etmelidirler.