Sömestr Döneminin Tatil Olduğunu Unutmayın

Sömestr Döneminin Tatil Olduğunu Unutmayın

Sömestr döneminin tatil olduğunu unutmayın ve bu dönemde çocuklarınızın özgürlüklerinin olması gerektiğini kabul edin.

Karneler ile birlikte, çocuklar için tatil zamanı başladı. Çok önemsediğimiz karne; aslında aile ve okul arasında bir bilgi alışverişidir. Karnedeki notlar sadece çocuğa ait değildir. Kötü notlarından dolayı çocuklar cezalandırılmamalı, iyi notlar alan çocuklara ise abartılı tepkiler verilmemelidir. Çocuğunuzun duymaya ihtiyacı olan şey; yanında olduğunuz ve değişmesi için ihtiyacı olan yardımda bulunacağınızdır. Abartılı tepkiler iyi notlar alan çocuklarda kaygıya sebep olacağından, güzel bir karne olduğunu vurgulayarak teşekkür etmeniz yeterli olacaktır.

Karnenin sorumluluğunu sadece çocuğa yüklemek doğru değil

Karne sadece çocuk için değildir. Okul, öğretmenler ve aileler karne ortaklarıdır.

  • Öğretmen ile çocuğumun ilişkisi nasıl?
  • Arkadaşları ile uyum içinde mi?
  • Yakın bir arkadaş edinebildi mi?
  • Okulda yaşadığı problemler var mı?
  • Okuldaki problemlerinin ne kadarını bize aktarıyor?
  • Yeni bir bilgi öğrenirken, problem yaşıyor mu?

Karne ortakları olarak, bu soruların cevaplarını aramamız gerekmektedir. Karne notlarının arkadaşları, komşuları, akrabaları tarafından çok konuşulduğu tatil döneminde, çocuklarına karne ortağı olduğunuzu hissettirin ve olumsuz sonuçların sorumluluğunu birlikte alın.

Tatil döneminde çocuklarınızın özgürlükleri olması gerektiğini kabul edin. Okul döneminde tüm gününü okulda geçiren çocuklarımız, oyundan uzak büyüyor. Yaratıcılıkları, duygularını aktarmadaki sorunları, iletişim problemleri artarak devam ediyor. Oyun çocuğun dünyasını anlamanın ve anlatmanın en iyi yoludur. Bu dönemde ilk hafta, akademik konuları bir kenara bırakarak çocuğunuz ile oyun oynayın, etkinliklere katılın ve birlikte vakit geçirin. Teknoloji düşmanı gibi görünmeyin. Unutmayın ki; teknoloji bağımlılığı zayıf aile bağı olan çocuklar için bir tehlikedir. Aile teknolojiyi bilgiye ulaşma aracı olduğunu öğretmelidir. İnternet kullanımında ailenin sloganı ’Kullan, işini hallet ve çık olmalıdır.’ Ailesi ile birlikte vakit geçiren çocuk, teknolojiye daha az talep edecektir. Aile toplantıları sihirli bir değnek gibidir.

Yarıyıl tatilinizi mutlu geçirmeniz dileğiyle...