5 Adımda Sınav Başarısı

5 Adımda Sınav Başarısı

Kaygıyı yönetmenin üniversite giriş sınavlarında başarıyı arttırmada en önemli etkenlerden biri olduğunu söylemek mümkündür. Sınav başarısı hakkında merak edilenleri 5 adımda sizler için anlattık.

Üniversite sınavına girişte yaşanabilecek stres ve kaygıyı kontrol etmenin en iyi yolu, onu önceden tanımak ve sınavla yüzleşmektir. Sınava giren öğrencilere sınav sabahı daha önce bu deneyimi deneme sınavlarında yaşadığını ve yüzleştiği hatırlatılmalıdır.

Kaygının azı yarar, çoğu zarar

Kaygı kişinin motivasyonunu artırır ve dikkatini sürdürmesine yardımcı olur. Bunun yanında kaygının fazlası da kişiyi rahatsız etmeye başlar, dikkatini sürdürmesine engel olur. Bilgilerini sınav esnasında en etkili şekilde kullanılmasının önüne geçer.

İşte 5 adımda sınav başarısı

  1. Sınav öncesi uyku oldukça önemlidir. Uyku düzenini değiştirecek her türlü aktiviteden uzak durulmalı, sınava yakın olan bugünlerde yeterli ve düzenli uykuyla zihnin dinlendirilmesine özen gösterilmelidir.
  2. Sınavın yaklaştığı bugünlerde yürüyüş ve nefes egzersizleri yapmak, stres düzeyini kontrol altına almaya yardımcı olacaktır.
  3. Sınav esnasında veya sınavdan önce her yarım saatte bir 30 saniye ara verip gözleri kapatmak, yavaş yavaş 10’a kadar sayıp nefes alıp, ardından 10’a kadar sayıp nefes tutmak, sonra 10’a kadar sayarak nefes vermek yararlı olacaktır.
  4. Sınav öncesinde aile içinde veya arkadaşlar ile devamlı olarak sınavla ilgili konuşmalar yapmak, sınav sözcüğünün sık sık kullanılması, sınav kaygısını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle sınavla ilgili konuşmaları azaltmak yararlı olacaktır.
  5. Sınav başladığında soruları yanıtlamaya, en iyi bilinen bölümden başlanmalıdır. Böylelikle sınavın başında ihtiyaç duyulan rahatlama hissi yaşanabilir.