Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Günümüzde diş estetiği için en sık kullanılan işlem diş beyazlatma olarak karşımıza çıkmaktadır. Diş beyazlatma yöntemleri ikiye ayrılır. Dişlerin yapısında biriken organik ve inorganik maddelerin sebep olduğu renk değişimlerinin azaltılmasını sağlayan bir işlemdir.

İşlem öncesi dikkat edilmesi gereken en önemli husus dişlerin beyazlatma işlemine hazır hale getirilmesidir. Örneğin, dişlerde çürükler var ise bunlar tedavi edilmeli, diş taşları ve lekeleri beyazlatma öncesi temizlenmelidir.

Diş beyazlatma sırasında diş minesinde herhangi bir aşınma olmaz. Yiyecek, içecek ve sigara gibi nedenler dişlerde renklenmelere sebep olur. Diş beyazlatmada kullanılan peroksit okside olarak dişlerin renklerinin açılmasını sağlar.

Dış Renklenme: Diş yüzeyine yapışan gıda kaynaklı boyayıcı maddelerin oluşturduğu renklenme türüdür. Sigara, çay, kahve ve diğer günlük tüketilen gıdalar dış renklenmeye sebep olmaktadır. Çoğunlukla, diş taşı temizliği ile bu lekelerin bir kısmı giderilir. Diş hekimlerince yapılan diş beyazlatmaları bu tür renklenmelere karşı en etkili çözümdür.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş beyazlatma yöntemleri, dişin beyazlatma uygulanan bölgelerine göre ikiye ayrılmaktadır.

İç Beyazlatma: Kanal tedavisi veya herhangi bir travma gibi sebeplerden dişler canlılığını kaybedebilir ve renkleri değişir. İç beyazlatma değişik sebeplerden dolayı canlılığını kaybetmiş dişlere uygulanır. Beyazlatma işlemi dişlerin pupa odalarına belirli periyotlarda özel jeller yerleştirilerek diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen işlemdir.

Dış Beyazlatma: Dişlerin yüzeyine sürülen özel beyazlatıcı maddeler kullanılarak gerçekleştirilen beyazlatma işlemidir. Beyazlatma işlemi diş yüzeyine sürülen özel maddenin tek başına, ışık kaynağı ile veya lazer ile aktifleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Beyazlatma süresi ve seansları istenen beyazlık derecesine bağlı olarak değişebilmektedir. Duruma bağlı olarak diş beyazlatma işlemi 2-3 seansta tamamlanabilir.

Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, diş beyazlatma işlemleri, dolgular ve kaplamalar üzerinde etkili değildir. Bundan dolayı elde edilen diş renginin dolgu ve protezler ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

Diş Beyazlatmanın Kalıcılığı Ne Kadardır?

Diş beyazlatma yıllarca kalıcıdır. Kişinin beslenme tarzı ve diş bakımı ile bu süre değişir. Eğer sigara, kahve gibi renklendirici gıdalar sıklık ile kullanılıyor ise işlemin tekrarlanması gerekebilir.

Diş Beyazlatmanın Yan Etkileri Var mıdır?

Diş hekimlerince yapılan diş beyazlatma işlemlerinin diş ve diş etleri açısından kalıcı bir yan etkisi yoktur. Sadece bazı kişilerde geçici diş hassasiyeti olabilir. Bu da işlem sonrası uygulanan lüoritli preparatlar ile giderilebilir.

Dr. Öğr. Üyesi Erhan Demir