Sağlık Rehberi

Ana Sayfa / Sağlık Rehberi

Modern Çağın Hastalığı: Metabolik Sendrom

Makaleyi Yazan: Uzm. Dr. Makbule Ulusoy

Makale Tarihi: 10 Mayıs 2019

Modern  hayatın getirdiği sedanter yaşam, hareketsizlik ve sağlıksız beslenme bir metabolik disfonksiyon olan Metabolik Sendroma yol açar.Bu sendrom genellikle obeziteye eşlik eder. Avcılar Hospital Dahiliye (İç Hastalıkları) Bölümü doktoru Uzm. Dr. Makbule Ulusoy “Metabolik sendrom” hakkında bilgi verdi. 

Metabolik Sendromlu hastalarda abdominal obezite yani bel çevresi ölçüsünde artış, kan basıncı yüksekliği (hipertansiyon), kan şekeri yüksekliği, trigliserid yüksekliği ve iyi kolesterol olan HDL kolesterol düşüklüğünden oluşan tanı kriterlerinden  en az üçü bulunur. Kilo arttıkça Metabolik Sendrom sıklığı artar. Obez olgularda vücut ağırlığının yaklaşık %10 azalması eşlik eden diğer bozukluklara olumlu etki yapar. 

Metabolik Sendrom gelecekte şeker hastalığına ve kardiyovasküler hastalık gelişme riskini arttırdığı için çok önemlidir. Şeker veya kalp hastalığı gelişen hastalarda kalp, beyin, böbrek ve göz gibi hayati organlar zarar görür. Bu nedenle Metabolik Sendromun erken tanınıp tedavisinin düzenlenmesi hayati organlarımızın korunmasına yardımcı olur.Yapılan kan tetkikleri ile kan şekeri ve lipid profili kolayca öğrenilebilir. Ayrıca zaman zaman yapılan tansiyon ölçümleri ile erken dönemde  hipertansiyon yakalanabilir. 

 Metabolik Sendromlu hastalar mutlaka yaşam tarzı değişikliği yapmalıdır. Yaşam tarzı değişikliğinin eşlik eden obeziteye de olumlu etkisi olacaktır. 

Hastalara kalori ve tuz kısıtlanması,düşük glisemik indeksi olan gıdaların tüketilmesi, diyetlerinde yüksek lifli besinlere yer verilmesi ve Akdeniz tipi beslenme  gibi sağlıklı beslenme tarzları önerilir.Sağlıklı beslenmenin yanında  günde yaklaşık 30 dakika kadar tempolu yürüyüş gibi  düzenli egzersizin yapılması  kilo kontrolüne, kan şekeri ve lipid profili ile beraber kan  basıncı yüksekliğine de olumlu etkiler yapar. 

444 2 999